
Iulian Sabău, în timpul călătoriei
Un băcăuan a avut în ultimii doi ani o experienţă despre care spune că i-a schimbat viaţa. Iulian Sabău, în vârstă de 40 de ani, un inginer pasionat de sport, a făcut înconjurul lumii pe bicicletă. În extraordinara sa călătorie, de peste 40.000 de kilometri, a vizitat ţări din Europa, America, Africa, Asia şi Australia.
Cadou la “schimbarea prefixului”
Născut la Bacău, Iulian Sabău a emigrat în 1990 şi s-a stabilit în Elveţia. “Am început să fac sport când mulţi alţii se lasă, la 32 de ani. La început a fost doar un hobby, apoi a devenit o parte a vieţii de zi cu zi”, a povestit bărbatul. A făcut triatlon, apoi s-a orientat spre ciclism. “Ciclismul nu-mi place ca sport, e un sport de echipă şi nu îl văd prea curat. Ceea ce-mi place este călătoria cu bicicleta, care îţi oferă o mare libertate, contact strâns cu natura şi cu oamenii şi posibilitatea de a vedea o mulţime de lucruri”, a explicat el.
Marea călătorie a lui Iulian Sabău a început în 2007, chiar de ziua lui. “Am vrut să văd lumea, să o descopăr în felul meu. Turul lumii pe bicicletă timp de doi ani, acesta era cadoul pe care voiam să mi-l fac la schimbarea prefixului”, a mai spus inginerul.
TRASEU
Prin Europa, “cazat” la cort
Iulian Sabău a plecat în lume într-o zi de mai. “Turul de încălzire” a cuprins Italia, Grecia, Macedonia, Bulgaria, România, Ungaria, Marea Britanie, Irlanda, Franţa, Belgia, Germania şi Spania.
“Voiam să văd mai ales zonele rurală, acolo sunt mai multe de descoperit decât în marile oraşe”, a explicat călătorul. Şi-a făcut foarte mulţi prieteni, iar Spania a lăsat o amprentă deosebită în sufletul lui. Din punct de vedere financiar, “când nu foloseşti cortul, e destul de costisitor să străbaţi Europa”.
Americile, de la sud la nord
Călătoria lui Iulian Sabău a continuat, dar cu sacrificii dureroase. Ajuns în America Latină, a aflat că soţia l-a părăsit. “A fost un moment dificil, mai ales că nu m-am întors acasă. Mă simţeam singur, iar problemele cotidiene – alegerea traseului şi locurilor pentru înnoptat, asigurarea unei alimentaţii adecvate, evitarea zonelor periculoase – îmi păreau mai complicate”, a povestit el.
A trecut prin Argentina, apoi prin Uruguay, Brazilia, Chile şi Bolivia. “Am trecut Anzii. Pe acolo aveam senzaţia că sunt pe altă planetă. Oamenii găsesc resurse în aproape nimic. Nu sunt străzi şi nici electricitate. Satele sunt mici, iar distanţele între ele – mari. O zonă destul de sălbatică”, a continuat el.
Călătorul îşi aduce aminte şi de experineţele din Mexic. “A fost o etapă frumoasă, deşi, în Europa, statele sud-americane au o reputaţie proastă – aşa de proastă încât unii m-au avertizat că nu voi reuşi să trec pe acolo, că voi fi ucis pentru bani”, şi-a amintit Sabău.
SUA şi Canada
Incursiunea în Statele Unite şi Canada i-a adus lui Iulian Sabău două surprize. “Cea plăcută a fost SUA, unde oamenii sunt altfel decât mi-i imaginam înainte. M-au primit foarte bine – mi s-au făcut şi reduceri la cazare – şi au înţeles de ce făceam această călătorie. Pe de altă parte, la trecerea în Canada am avut un şoc: oamenii mi-au părut mai reci şi preţurile foarte mari. Canada nu e aşa cum o descriu cei din Europa. Abia m-am descurcat acolo”, a explicat ciclistul.
Şederea în Canada i-a fost totuşi îndulcită de vizita a doi prieteni din Elveţia, care au petrecut o săptămână cu el – “perioada de pauză de bicicletă”.
Africa
Deoarece continentul african i s-a părut prea întins şi dificil de traversat, Iulian Sabău a vizitat din el doar Africa de Sud. “Deşi ţara nu e prea bine văzută în Occident, oamenii s-au dovedit a fi impresionant de primitori şi foarte civilizaţi. A trebuit să respect totuşi anumite reguli, mai există unele probleme acolo, sunt cartiere în oraşele mari unde un alb nu are ce căuta. În zonele rurale, am avut parte de cazare ieftină sau chiar gratuită. Peisajele şi rezervaţiile naturale sunt splendide”, a explicat ciclistul.
Creştinii din Africa de Sud, consideră el, mai spală din păcatele celor din America Latină, de exemplu, unde “au distrus culturile şi religiile care le-au ieşit în cale şi au ridicat catedrale din pietrele templelor dărâmate”.
Australia
“Cangurul, simbolul continentului, nu e totuşi prea îndrăgit de australieni, din cauza accidentelor rutiere pe care le provoacă”, a explicat călătorul. Aventurierul îşi aduce aminte de o ţară cu distanţe foarte mari între localităţi – unde “pedalam în medie 80 de kilometri pe zi şi de vreo două ori a trebuit să dorm sub cerul liber”.
În acest punct al itinerariului, Sabău a fost surprins plăcut că omul nu a intervenit pentru a strica sălbăticia.
Asia
Episodul Asia a cuprins vizite în Singapore, Thailanda, India, Malaezia, Filipine, Taiwan, Hong Kong, China, Orientul Mijlociu, Coreea de Sud şi Japonia. “India e o altă lume. Nu prea se poate descrie, trebuie văzută. Acolo oamenii se simt foarte bine sau foarte rău, nu există intermediar. Populaţia e extraordinar de numeroasă, oamenii ies de peste tot, cât am stat acolo nu am avut mai deloc intimitate. Mi-a făcut mare plăcere să o descopăr şi cu mare plăcere am părăsit-o. Pe de altă parte, China e un adevărat continent. Oamenii au o putere de muncă fantastică, nimeni nu se plânge că un lucru e greu de făcut sau nerentabil, lumea e într-o continuă mişcare şi pare să nu se odihnească niciodată”, a povestit Iulian Sabău.
Impresiile din ultimele ţări vizitate, Coreea de sud şi Japonia, i-au fost oarecum afectate de o gripă şi de starea de epuizare ce începuse să îl cuprindă. Coreea i s-a părut mai dezvoltată decât Japonia, iar japonezii i-au apărut destul de puţin primitori.
Un nou început
Sfârşitul călătoriei în jurul lumii a însemnat un nou început pentru Iulian Sabău.
“A fost o lecţie de viaţă, o încercare cu greutăţi dar şi mari satisfacţii, o experienţă care m-a transformat. La începutul călătoriei, credeam că un om desăvârşit e acela cu «mens sana in corpore sano». Am descoperit însă că inima are şi ea un rol important, că o persoană cu adevărat echilibrată trebuie să îşi lase inima să dicteze unele reguli”, a declarat el.
Experienţa câştigată în cei doi ani, crede bărbatul, îl va ajuta în fiecare zi, până la sfârşitul vieţii. “Oricine are posibilitatea să călătorească, să nu mai stea pe loc! Oricine vrea să se cunoască cu adevărat ar trebui să se izoleze din când în când în mijlocul naturii şi să mediteze”, a încheiat el.












