Deputatul PSD Iulian Iancu, şeful Comisiei pentru Industrii şi Servicii din Camera Deputaţilor, a declarat luni seara, la Antena 2, că Rusia va reduce livrările de gaze în România cu două milioane de metri cubi pe zi şi că furnizorii mai au stocuri doar pentru patru-cinci zile.
“Din păcate producătorii mai au stocuri doar pentru patru, cinci zile pe Bucureşti în mod special, dar în ţară în mod general. Nimeni nu s-a aşteptat ca vermea rece să dureze atât de mult. Ruşii au anunţat că vor reduce livrările pentru România cu două milioane de metri cubi. Trebuie să sistăm alimentarea la consumatori. Asta înseamnă oprirea marilor consumatori. Ministerul trebuie să se comporte ca într-o stare de urgenţă”, a declarat Iulian Iancu, deputat de Bacău.
În replică, ministrul Economiei – Adriean Videanu, prin Dispeceratul National de Gaze Naturale, infirmă spusele deputatului şi precizează că volumul gazelor pe care le primim de la ruşi va fi acelaşi cu cel de zilele trecute, de 8,9 milioane de mc/zi, anunţă publicaţia Financiarul.













