Evaluare de programe la C.C.D. Bacău
Casa Corpului Didactic (C.C.D.) „Grigore Tabacaru” Bacău, organizează sâmbătă, 13 martie 2010 şi duminică, 14 martie 2010, evaluarea cursanţilor care au parcurs două programe de formare continuă acreditate de Ministerul Educaţiei şi destinate cadrelor didactice din judeţ. Unul dintre acestea a reprezentat un program de top ale Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru” Bacău, „Fonduri structurale – dezvoltare instituţională”, program tematic şi modular, care s-a realizat prin stagii nondisciplinare, pe parcursul a 60 de ore. Acestuia i-au fost alocate 15 credite profesioanle transferabile. Programul a fost destinat personalului didactic preuniversitar şi coordonat de profesor – metodist Mihaela Ciuchi, iniţiatoarea proiectului. El a avut o bună audienţă, fiind urmat de peste 1300 de cadre didactice.
Seria actuală, care este şi ultima, deoarece acestui program îi expiră acreditarea, cuprinde aproximativ 600 de cadre didactice, din zona Bacău, care vor finaliza cursul, sâmbătă, 13 martie 2010, la Sala Ateneu.
Un alt program cu o mare audienţă este „Didactică preşcolară – inovaţie şi calitate”, program tematic şi modular care se realizează prin stagii nondisciplinare pe parcursul a 89 de ore. Acestuia i-au fost alocate 25 credite profesioanle transferabile. Programul este destinat educatoarelor, fiind coordonat de institutor-metodist Maria Mătăsaru, iniţiatoarea proiectului.
Evaluarea cele de a doua serii, se va desfăşura duminică, 14 martie 2010, în Sala de conferinţe a I.S.J. Bacău.
Până acum acest program a fost urmat de 400 de educatoare, iar duminică sunt aşteptate să participe la evaluare, alte 100.
De asemenea, în acest sfârşit de săptămână, C.C.D., organizează o noua sesiune a programului de formare continuă „Managementul de proiect. Educaţie ecologică”. Remarcăm că, în al patrulea an consecutiv, Casa Corpului Didactic „Grigore Tabacaru” Bacău şi Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii „Ion Borcea” Bacău , colaborează cu succes, în scopul desfăşurării acestuia. De această dată, cele 24 de ore de teorie şi aplicaţii vor fi susţinute de muzeograf dr. Lăcrămioara Zaharia şi institutor – metodist Rodica Leonte, la Şcoala cu Clsasele I-VIII „George Enescu” Moineşti.
Scopul proiectelor de educaţie ecologică este de a dezvolta strategii, creând programe efective de educaţie pentru mediu. Fie că sunt implicaţi preşcolari sau elevi, din zone rurale sau urbane, în programele de educaţie a comunităţii, fiecare educator poate introduce educaţia pentru mediu în activităţile desfăşurate. „Se pare că anul 2010 va fi unul foarte solicitant pentru colectivul şi colaboratorii noştri. Deoarece oferta noastră s-a îmbunătăţit simţitor, ne aşteptăm ca în perioada următoare solicitările colegilor să crească, cererea pentru formarea continuă în judeţul nostru fiind mult peste aşteptări. Aşadar, am hotărât să lucrăm susţinut şi să micşorăm presiunea din acest moment. Cred că o să reuşim, deoarece ne bazăm pe colaborarea tuturor formatorilor implicaţi în aceste programe.”, a declarat prof. Gabriel Stan, directorul C.C.D. Bacău.
















Spune-ți părerea