Bliss Coffee, magazinul aromelor tari

 

Bliss Coffee (în Pasajul Revoluţiei, lîngă Extaz) este magazinul care reînvie aroma naturală a cafelei. Savoarea şi gustul inconfundabil al sortimentelor au transformat cafeaua în cea mai consumată băutură din lume. Cum este şi firesc, din magazinul Bliss Coffee din Bacău nu lipseşte cafeaua adusă din Brazilia (Santos), Columbia (Excelso), Etiopia (Sidamo şi Yrgacheffe), Guatemala (Amate), Kenia (FancyAA), Indonezia (Mandheling şi Java – Jampit) sau Costa Rica (SHB). Boabele verzi sunt prăjite în cuptor şi măcinate doar cu cîteva minute înainte să fie vândută.

Procesarea cafelei “dibuită” din Florida

Irinel Timaru, administratorul magazinului, susţine că ideea comerţului cu cafea i-a încolţit în minte în urmă cu zece ani pe când muncea în USA. “Cînd veneam în ţară aduceam cafea. Aveam mulţi amici care cumpărau de la mine, pentru că în România nu găseam cafea care să le placă. De fapt nici mie personal nu-mi plăcea niciun sortiment de pe piaţa românească”, a recunoscut el. “Atunci, mi-am dat seama că mulţi oameni sunt în situaţia asta”, a mai adăugat Irinel Timaru. A urmat apoi o perioadă de studiu în Florida, în care a participat la cursuri de procesare a cafelei. “Acolo am învăţat totul despre cafea. Am recitit apoi de zeci de ori cursurile acelea. Sunt convins că lumea caută gustul natural al cafelei. De aceea sunt absolut convins că magazinele cu cafea vor avea căutare. Şi mai ştiu ceva: că sunt un încăpăţânat şi că mi-am propus să vând cafea de calitate! Numai de calitate!”, a mai spus el.

 

6 Comments

  1. Zodiac says:

    superbuna cafeaua, asa este. daca tii o punga de cafea macinata in masina iti tine loc de odorizant cu succes.

  2. Teia says:

    Mi-a placut prezentarea. Stiam ca Bliss Coffee e un magazin de cafea, dar nu stiam ca este prajita local! O idee foarte buna!

  3. omul din geam says:

    Cafea deosebita,bun simt,comert civilizat,ceaiuri de slabit, o idee de succes!Felicitari!!!!

  4. Andrei says:

    Foarte buna cafeaua nu se compara cu cea de la pub sau restaurante !!!

  5. emma says:

    cea mai buna cafea pe care am baut-o in Bacau, si pe deasupra, si locatia e faina.

  6. emma says:

    bacauexpres.ro/2011/bliss-coffee-house/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Reclama

 
Recent Comments Tags

Recomandam

Recomandam

kiss Frontman ziare ziare-pe-net.ro stiri in timp real! Ora 25 Centrul de Presa

Arhiva zilnica

Curs valutar

Genius Travel