VIDEO // Fotbal – Divizia C // Etapa a 2-a

Echipa creditată cu cele mai mari şanse să promoveze, FCM Bacău, nu a dezamăgit în primul meci de acasă şi a reuşit să câştige cu 2-0 în faţa unei formaţii bătăioase – CS Panciu, la care au evoluat şi doi foşti băcăuani (Hanga şi Sascău). Primul gol i-a aparţinut lui Vraciu care, din 8 metri, a trimis cu capul în poartă la excelenta centrare a lui Doboş. Al doilea gol a venit în repriza a doua (min.68), după ce mingea a circulat pe traseul Menghia – Doboş – Lipovanu, ultimul înscriind cu un şut puternic.

FCM BACĂU: Stamatin – Mihălăchioaie, Lozneanu, Ursu, Codreanu – Huiban (min. 51 Lipovanu), Taban (min. 60 Menghia), Apostol (min. 80 Apostu), Doboş – Vraciu, Boghian (min. 68 Curiliuc). Antrenor: Gheorghe Poenaru.

CS PANCIU: Ionel – Stanciu, Bozean, Hanga, Mihai – Balaban, Bâra, Duţu, Stoian (min. 44 Gălăţeanu) – Sascău (min. 53 Dobrescu), Radu (min. 68 R. Marin; min. 86 Cioran). Antrenor: Sorin Haraga.

Al doilea meci al zilei a avut loc la aceeaşi oră la Suceava, unde echipa locală a întâlnit SC Bacău. Glumind, s-ar putea spune că actuala SC Bacău pare tentată să meargă pe linia predecesoarei cu acelaşi nume, care „bătea (aproape) tot acasă” şi pierdea constant în deplasare. Rapid CFR Suceava a învins SC Bacău 3-1, după ce băcăuanii au condus la pauză cu 1-0 (autogol Brânză).

În celelalte meciuri în care au jucat formaţii băcăuane, Aerostar Bacău a învins la scor de neprezentare Cetatea Târgu Neamţ, marcatori fiind -Dragotă (19), Carp (41) şi Boghian (70), iar Oţelul II şi FCM Oneşti au făcut o remiză albă (scor 0-0).