Volei feminin/ Ştiinţa Bacău – IOR Bucureşti 3-0

Meci uşor pentru elevele lui Florin Grapă azi, de la ora 11:00, la Sala Sporturilor. Ştiinţa Bacău a câştigat  cu 3-0 (25-16, 25-13 şi 25-16) meciul cu IOR Bucureşti, o formaţie cu jucătoare tinere, de perspectivă, dar care suferă la capitolul experienţă de joc. Singurul moment cât de cât palpitant a avut loc în setul al treilea, în care s-a menţinut egalitatea până la punctul 12, dar care a fost trecut cu brio de jucătoarele băcăuane. Un real câştig pentru Ştiinţa Bacău este croata Nikolina Kovacic, ce a dovedit excelente aptitudini de joc, integrându-se perfect în mecanismul gândit de antrenorul Grapă. Evoluţia scorului pe seturi: Setul 1: 3-3, 11-4, 15-9, 20-13, 23-15 şi 25-16. Setul 2: 6-2, 12-6, 16-10, 18-12, 25-13. Setul 3:6-8, 9-9, 12-12, 20-15, 25-16. Ştiinţa Bacău a început cu Roxana Iosef, Mihaela Herlea, Mihaela Truţă, Georgiana Anghel, Raluca Purice şi Viktoria Polishchuk. Au arbitrat Octav Diaconiţa şi Cristian Botezatu, ambii din Piatra Neamţ.